News

  • Home » 
  • News » 
  • World Championship JMD: Half time at the Jazz qualification
Jazz and Modern Dance

World Championship JMD: Half time at the Jazz qualification

On Saturday, 1.10.16, the first decisions at the pilot scheme “Jazz qualification” were made in Saarlouis. As in international competitions the categories Jazz and Modern are held separately and also in parts do have different rules, the DTV had decided to split the qualification for the World Championship this year that will take place in Wetzlar.

Sonja Schäufler

To these separate competitions the dancers with the best placing at the last German Championship of each starting group and each type of competition were invited (including the German National Cup). The competitions of the children´s classes were open. Qualified for the IDO World Championship Jazz and Modern in the category Jazz are:

Adults Formation Jazz

  1. autres choses (TSC Blau-Gold Saarlouis) 1-1-3-2-1-1-4
  2. Kopirait (TS Lepehne-Herbst) 3-2-1-3-2-3-1
  3. Arabesque (TSA d. ASV Wuppertal) 2-3-2-4-3-2-5
  4. en Vogue (1. Jazzdance Club im DC Freiburg) 5-4-4-1-5-5-2
  5. New Dance Company (JTC im TV Großostheim) 4-5-5-5-4-4-3
  6. Sneakers (TTC München) 6-6-6-6-6-6-6

Adults Duo Jazz

  1. Frederic Ney/Kristina Haar (TSC Blau-Gold Saarlouis) 1-1-1-1-1-1-2
  2. Lena Vierus/Anna Ziegler (TSC Blau-Gold Saarlouis) 2-2-2-3-3-2-3
  3. Laura Eckenfels/Romy Eckenfels (1. JDC Freiburg) 3-3-4-2-2-3-1

Adults Solo w Jazz

  1. Magdalena Dudek (SVE Hamburg) 5-1-4-1-2-1-1
  2. Kristina Haar (TSC Blau-Gold Saarlouis) 2-2-1-5-1-2-3
  3. Anna Ziegler (TSC Blau-Gold Saarlouis) 1-3-3-4-3-5-2

Adults Solo m Jazz

  1. Frederic Ney (TSC Blau-Gold Saarlouis) 1-1-2-1-1-1-1
  2. Luis Weber (TS Lepehne-Herbst) 2-2-1-3-3-2-2
  3. Mika Einmal (TS Lepehne-Herbst) 3-3-3-2-2-3-3

Youth Small Group Jazz

  1. closh (JTC im TV Großostheim) 1-1-2-1-1-1-1
  2. Marsupilami (1. JDC Freiburg) 2-2-1-2-2-2-2
  3. Move On (TSC Brühl) 3-3-3-3-3-3-3

Youth Duo Jazz

  1. Lea Zimmer/Johanna Dibbern (TSC Blau-Gold Saarlouis) 1-1-1-2-1-1-1
  2. Lea Panknin/Marie Ebert (TSV Kastell Dinslaken) 2-2-3-3-2-2-3
  3. Lisa Geis/Laura Posavec (JTC im TV Großostheim) 3-3-2-1-3-3-2

Youth Solo w/m Jazz

  1. Lea Panknin (TSV Kastell Dinslaken) 3-3-1-2-2-1-1
  2. Angelina Coppola (TSG Bavaria Augsburg) 2-2-4-1-1-3-2
  3. Lea Zimmer (TSC Blau-Gold Saarlouis) 1-1-2-3-3-4-3

    1. (5.) Leon Morosch (TG Bobstadt) 5-5-5-6-6-5-7

On Sunday more decisions were waiting. A ticket for World Championship got:

Children Formation Jazz

  1. neo (TG Bobstadt)

Children Duo Jazz

  1. Liviana Antonucci/Isabella Blümbott (TG Bobstadt 1925) 1-1-1-1-1-1-1
  2. Antonia Prüßmeier/Enya Trapp    (JTC im TV Großostheim) 2-2-2-2-2-2-2

Children Solo w/m Jazz

  1. Anastasia Menzel (TSG Bavaria Augsburg) 1-1-1-1-1-1-1
  2. Aurelia Gruber (TG Bobstadt 1925) 3-3-3-3-3-3-3

    1. (2.) Christian Weiß (1. Voerder TSC Rot-Weiß) 2-2-2-2-2-2-2

Youth Formation Jazz

  1. closh (JTC im TV Großostheim) 2-1-1-2-1-2-1
  2. Marsupilami (1. Jazzdance Club im DC Freiburg) 1-2-2-1-2-1-

Adults II Small Groups Jazz

  1. Intakt (TV 1905 Unterbach)

Go back