News

  • Home » 
  • News » 
  • WiDaFe second day
Multiple Categories

WiDaFe second day

Daniel Schmuck / Veronika Obholz win world ranking list competition in Dortmund. (Foto: Andrej Bauer)

On the second day of the Winter Dance Festival in Dortmund, three further ranking list competitions for the Juniors and Youth groups were held. Again, there were some great results from a German point of view, especially the victory by Daniils Sitovs / Rita Schumichin in Junior I Standard, Daniel Schmuck / Veronika Obholz in Junior II Latin and the second place by Jan Janzen / Victo...

Peter Chen

On the second day of the Winter Dance Festival in Dortmund, three further ranking list competitions for the Juniors and Youth groups were held. Again, there were some great results from a German point of view, especially the victory by Daniils Sitovs / Rita Schumichin in Junior I Standard, Daniel Schmuck / Veronika Obholz in Junior II Latin and the second place by Jan Janzen / Victoria Litvinova in Youth Standard.

All competition results can be found here: www.winter-dance-festival.de .

WDSF Open Youth Standard:
1. Werner Robert Laaneots / Silvia Susanne Barjabin, Estonia
2. Jan Janzen / Victoria Litvinova, Schwarz-Weiß-Club Pforzheim
3. Nikita Olinichenko / Elizaveta Pustornakova, Russia
4. Florian Schell / Maria Sedin, TD TSC Düsseldorf Rot-Weiß
5.
Stephan Klein / Karolina Gaar, TC Nova Gießen
6. Alexander Pavlov / Mie Udesen, Denmark

WDSF Open Junior I Standard:
1. Daniils Sitovs / Rita Schumichin, Art of Dance, Köln
2. Vlad Nicolae Robu / Nadia Camelia Nylki, Romania
3. Kert Kullamaa / Caroly Janes, Estonia
4.
Nikita Steiger / Emilie Denius, Grün-Gold-Casino Wuppertal
5. Maurizio Bauer / Katrin Lorber, 1. TSZ im Turn-Klubb zu Hannover
6. Sergej Sajzew / Diana Sajzew, TSG Marburg

WDSF Open Junior II Latin:
1.
Daniel Schmuck / Veronika Obholz, TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg
2. Jakub Szydlowski / Dagmara Milek, Poland
3. Claudiu Ana / Vanessa Goryayeva, Schwarz-Weiß-Club Pforzheim
4. Nikita Yatsun / Elisabeth Yatsun, TSC Saltatio Neustadt
5. Shon Burshteyn / Mishel Krys, TC Seidenstadt Krefeld
6. Boris Voznesensky / Alexandra Valieva, Russia

Go back