Sen I A/S Std WDSF Open - DTV-Ranglistenturnier
On 26.03.2016 in Berlin.Sen.I Standard
Officials | |
Master of Ceremony: | Thorsten Süfke - OTK Schwarz-Weiß 1922 im SCS Berlin |
Chairperson: | Andreas Neuhaus - TTK Grün-Weiß Vegesack, Bremen |
Scrutineer(s): |
Adjudicators | |
DE: DF: DG: DH: DI: DJ: DL: DM: DN: DO: DP: |
Juris Arajs - Latvia Felix Castillo - Belgium Rostislav Filgas - Czech Republic Heidi Goetz - Austria Yvette Jager - Netherlands Goran Knezevic - Serbia Ismet Muftuoglu - Turkey Peter Pastorek - Slovakia Petre Mihai - Romania Duarte Vieira - Portugal Peter Mangelsdorff - Germany |
Competition Listing | |||
Place | No. | Couple | Country |
1. | 53 | Michal Mladek / Sarka Hesova | TS HES |
2. | 64 | Zdenek Pribyl / Lenka Pribylova | TK Stabil Brno |
3. | 3 | Balogh Csongor / Szabó Anita | Hungary |
4. | 69 | Vitaly Rogachevsky / Oxana Skripnix | Russian Federation |
5. | 21 | Victor Fischer / Alexandra Rehn | Gelb-Schwarz-Casino München |
6. | 93 | Maksim Tschernin / Carolin Scheithauer | Gelb-Schwarz-Casino München |
7. | 68 | Tomas Rimkus / Nerija Surblyte | Lithuania |
8. | 71 | Robert Rothmiller / Yvonne Rothmiller | Gelb-Schwarz-Casino München |
9.-11. | 26 | Jörg Gutmann / Dr. Isabel Matthes | TC Rot-Weiss Casino Mainz |
9.-11. | 45 | Christian Lang / Martina Bruhns | Bielefelder TC Metropol |
9.-11. | 92 | Roland Tines / Heidrun Puskas | TSC Astoria Karlsruhe |
12. | 87 | Sebastian Spörl / Kristina Rodionova | TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg |
13. | 16 | Zbyněk Deyl / Martina Deylova | MZ Dance Team |
14. | 70 | Frederick Rösler / Janine Rusher | Askania - TSC Berlin |
15. | 22 | Kai Fleischer / Sabrina Schindler | TSC Schwarz-Gold Neustadt/Weinstr. |
16.-17. | 15 | Gergely Darabos / Stefanie Werner | btc Grün-Gold der Turngemeinde in Berlin 1848 |
16.-17. | 108 | Robrecht Krikilion / Nadja Schepens | Belgium |
18. | 38 | Eric Klucke / Manuela Klucke | Tanzsportzentrum Blau Gold Berlin |
19. | 31 | Christian Holderried / Daniela Säurle-Holderried | Tanzsport-Club Alemana Puchheim |
20. | 88 | Arnd Steinhäuser / Martina Lotsch | TSC Schwarz-Gold d. ASC Göttingen 1846 |
21.-23. | 19 | Horst Droste / Claudia Kahl-Kaminsky | btc Grün-Gold der Turngemeinde in Berlin 1848 |
21.-23. | 48 | Martin Lutz / Sabine Meusel | 1. TSC Frankfurt/Oder |
21.-23. | 107 | Oliver Wöstenfeld / Nadja Hartwig | Braunschweig Dance Company |
24.-25. | 58 | Jochen Nölle / Tatjana Flohr | Tanzsportclub Dortmund |
24.-25. | 77 | Markus Scheffler / Monika Scheffler | Grün-Gold-Casino Wuppertal |
26. | 43 | Dr. Lars Kretzschmar / Pia Hentschel | TSC Excelsior Dresden |
27.-28. | 73 | Jiri Sabik / Lucie Sabikova | Prague |
27.-28. | 95 | Timo Verhoeven / Isabell Verhoeven | TSC Ems-Casino Blau-Gold Greven |
29. | 25 | Alexander Grabowski / Melanie Schiekel | Club Céronne im ETV Hamburg |
30. | 91 | Dr. Jiří Svoboda / Petra Kopecká | TK ASTRA PRAHA |
31. | 96 | Jiri Vesely / Zdenka Vesela | TK Stabil |
32.-33. | 60 | Ulli Parchert / Constanze Schumann | TTC Oldenburg |
32.-33. | 78 | Martin Schlichting / Anna Elise Radeke | TD Tanzsportclub Düsseldorf Rot-Weiß |
34. | 5 | Prof. Dr. Aria Baniahmad / Dr. Yvonne Böhme | TC Kristall Jena |
35. | 79 | Stefan Schönberg / Christine Schröder-Schönberg | TSZ Blau-Gold Casino, Darmstadt |
36.-37. | 7 | Alexander Barthel / Annett Neumann | TSC Excelsior Dresden |
36.-37. | 36 | Jochen Käbisch / Daria Justyna Käbisch | TSC Grün-Weiß Aquisgrana Aachen |
38.-39. | 27 | Michael Haul / Larissa Haul | Club Céronne im ETV Hamburg |
38.-39. | 51 | Marc Michaelis / Roksana Zak | TSA d. 1. SC Norderstedt |
40.-42. | 55 | Detlev Müller / Yvonne Henze-Hentzschel | btc Grün-Gold der Turngemeinde in Berlin 1848 |
40.-42. | 84 | Daniel Selle / Sandra Grünberg | btc Grün-Gold der Turngemeinde in Berlin 1848 |
40.-42. | 100 | Jürgen Weibert / Olga Weibert | Schwarz-Rot-Club Wetzlar |
43.-45. | 62 | Dennis Pieske / Tanja Pieske-Hermsdorf | Tanz-Sport-Zentrum Velbert |
43.-45. | 76 | Peter Schaldemose / Liuba Penova Mattes | Flensburger TC |
43.-45. | 103 | Holger Wenzel / Sabine Linke | btc Grün-Gold der Turngemeinde in Berlin 1848 |
46. | 23 | Dr. Jürgen Flimm / Christine Flimm | SSV Neuhaus |
47. | 35 | Norbert Jungk / Nadine Jungk | TSC Metropol Hofheim |
48. | 8 | Kristian Benthien / Kerstin Jühlke | Club Saltatio Hamburg |
49. | 4 | Michael Balzer / Sabine Balzer | TSC Schwarz-Weiß-Blau TSG Nordwest, Frankfurt |
50.-51. | 10 | Michael Borchardt / Anita Borchardt | Tanzsportzentrum Blau Gold Berlin |
50.-51. | 18 | Oliver Dräger / Andrea Simon-Dräger | Tanz-Sport-Club Telos, Frankfurt |
52.-54. | 1 | Claudius Adrian / Andrea Fischer-Adrian | TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg |
52.-54. | 37 | Michael Kemmann / Sandra Kemmann | TSG Balance Wesel |
52.-54. | 97 | Andreas Volk / Melanie Volk | Braunschweig Dance Company |
55.-56. | 49 | Rainer Martius / Manuela Martius | TSC Schwarz-Weiß-Blau TSG Nordwest, Frankfurt |
55.-56. | 101 | René Weinberg / Marina Weinberg | Club Céronne im ETV Hamburg |
57. | 89 | Daniel Strauss / Simone Welge | TTC Gelb-Weiss i. Post-SV Hannover |
58. | 56 | René Müller / Anna Maria Pfeffer | TSC Savoy München |
59. | 14 | Holger Comtesse / Gitta Kraushaar | Tanz-Sport-Club Telos, Frankfurt |
60.-61. | 34 | Milan Jandejsek / Jana Hermankova | Czech Republic |
60.-61. | 52 | Vladimír Míka / Marie Kucerová | Sparta Praha |
62. | 99 | Christian Weber / Kim Weber | TanzZentrum Ludwigshafen |
63. | 66 | Klaus Reutner / Joanna Torun | Tanzsportzentrum Schwabach |
64. | 67 | Arnd-Ragnar Rhiemeier / Verena Rhiemeier | TSG 1846 Backnang Tanzsport |
65. | 44 | Nikolas Kuramochi / Christiane Drews | TSA d. 1. SC Norderstedt |
66.-68. | 6 | Ladislav Barta / Eva Bartova | TK Orel Telnice |
66.-68. | 90 | Hans-Jörg Strötker / Yvonne Sluiter | Tanzsportgemeinschaft Nordhorn |
66.-68. | 94 | Jiri Valicek / Veronika Jandova | TK TS Starlet Brno |
69. | 82 | Karsten Schröder / Christine Rothe | Askania - TSC Berlin |
70. | 39 | Sven Kohnke / Simone Hubo | Club Céronne im ETV Hamburg |
71. | 17 | Dirk Dittrich / Jeanette Dittrich | TTK Barnim |
72.-73. | 13 | Ingo Carstens / Sandra Schneider | TSA d. Hamburger Sport-Verein |
72.-73. | 28 | Jens Hemmerling / Tanja Hemmerling | TC Royal Oberhausen |
74.-75. | 63 | Christian Pohlit / Kerstin Henning | Askania - TSC Berlin |
74.-75. | 72 | Jörn Rusch / Carola Rusch | TSC Astoria Stuttgart |
76.-79. | 59 | Michael Nordmann / Jana Paprocki | Club Céronne im ETV Hamburg |
76.-79. | 74 | Karsten Samaschke / Friederike Zelke | Turniertanzkreis Am Bürgerpark, Berlin |
76.-79. | 81 | Holger Schröder / Maren Ohlsen | Grün-Gold-Club Schleswig |
76.-79. | 85 | Dr. Thomas Siegl / Valeska Siegl | TC Schwarz-Weiß Nürnberg |
80.-84. | 46 | Ulrich Lindecke / Manuela Schulze | TC Blau Gold im VfL Tegel 1891, Berlin |
80.-84. | 47 | Helmut Lindmair / Diana Stüber | TC Schwarz-Rot Neuruppin |
80.-84. | 57 | Manfred Nell / Alexandra Würzbauer | TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg |
80.-84. | 83 | Stefan Schultheiß / Silke Schultheiß | Rot-Weiss-Klub Kassel |
80.-84. | 102 | Tillmann Weißer / Bettina Uebe | TC Rot-Weiss Casino Mainz |
85.-90. | 9 | Thomas Benthien / Anke Benthien | TSA d. 1. SC Norderstedt |
85.-90. | 29 | Thomas Heuser / Carina Heuser | TSC Mönchengladbach |
85.-90. | 30 | Dirk Hoffmann / Monika Hoffmann | TSC Neumünster |
85.-90. | 50 | Stefan Meyer / Renate Matuschka | Tanzsportgemeinschaft Fürth |
85.-90. | 104 | Andreas Wieck / Karin Wieck | Turniertanz im Ostseetanz Greifswald |
85.-90. | 105 | Dietmar Wilstermann / Andrea Wilstermann | Tanz Sport Club in Hannover |
91.-94. | 42 | Karel Krajský / Jiřina Libánská | Amicia Dance Praha |
91.-94. | 75 | Holger Sander / Ursula Christa Sander | TSA d. TV Jahn Delmenhorst von 1909 |
91.-94. | 80 | Markus Schrader / Anja Utermark | Braunschweig Dance Company |
91.-94. | 86 | Andreas Sierck / Ulrike Bade | Grün-Gold-Club Schleswig |
This list was generated by TopTurnier for Windows V8.1a.