Hgr A/S Std WDSF international Open - DTV-Ranglistenturnier
On 25.03.2016 in Berlin.Adults Standard
Officials | |
Master of Ceremony: | Peter Mangelsdorff - Tanzsportzentrum Blau Gold Berlin |
Chairperson: | Andreas Neuhaus - TTK Grün-Weiß Vegesack, Bremen |
Scrutineer(s): |
Adjudicators | |
BH: DE: DF: DG: DH: DI: DJ: DL: DM: DN: DO: |
Ivo Münster - TTC Rot-Gold Köln Juris Arajs - Latvia Felix Castillo - Belgium Rostislav Filgas - Czech Republic Heidi Goetz - Austria Yvette Jager - Netherlands Goran Knezevic - Serbia Ismet Muftuoglu - Turkey Peter Pastorek - Slovakia Petre Mihai - Romania Duarte Vieira - Portugal |
Competition Listing | |||
Place | No. | Couple | Country |
1. | 5 | Anton Besedin / Ekaterina Strelkova | Russian Federation |
2. | 55 | Valentin Lusin / Renata Lusin | TD Tanzsportclub Düsseldorf Rot-Weiß |
3. | 71 | Aleksandr Ovchinnikov / Ewa Dudek | Poland |
4. | 60 | Lubomir Mick / Adriana Dindofferova | Slovakia |
5. | 98 | Bartlomiej Szutnik / Agata Brychcy | Poland |
6. | 68 | Anatoliy Novoselov / Tasja Schulz-Novoselov | Schwarz-Weiß-Club Pforzheim |
7. | 51 | Vadims Kuznecovs / Santa Saeure | Latvia |
8. | 29 | Clemens Hofer / Barbara Westermeyer | Austria |
9. | 113 | Errol Williamson / Ani Williamson | Denmark |
10. | 15 | Gianluca Di Melfi / Kristine Madsen | Denmark |
11. | 32 | Alexandru Ionel / Isabel Tinnis | Braunschweig Dance Company |
12. | 77 | Daniel Radu / Anne Weber | Braunschweiger TSC |
13. | 69 | Artashes Oganian / Anastasia Shkarpetko | Russian Federation |
14. | 117 | Mateusz Zakrzewski / Jolanta Krasinska | Poland |
15. | 91 | Ondrej Sliska / Daniela Valjentova | Czech Republic |
16. | 105 | Salvatore Vitacca / Anna Korovina | Italy |
17.-18. | 58 | Martea Artur / Popescu Maria Francisca | Romania |
17.-18. | 93 | Mark Stalder / Yulia Dreier | Turnier Tanz Klub Bern |
19. | 96 | Dominik Stöckl / Katharina Belz | Tanzsportzentrum Stuttgart-Feuerbach |
20. | 57 | Vaclav Malek / Catharina Dvorak | TSK Juventus Wien |
21. | 84 | Martin Schmiel / Carolin Queck | Askania - TSC Berlin |
22. | 16 | Alexey Dolotov / Anna Surikova | Russian Federation |
23. | 37 | Andrii Kamyshnyi / Karina Shpakovskaya | Austria |
24. | 22 | Linus Holm Foged / Alina Mißfeldt | Tanz-Turnier-Club Savoy Norderstedt |
25. | 40 | Dominik Kirchniawy / Maria Novikova | 1. TC Ludwigsburg |
26. | 46 | Moritz Krauter / Madeline Weingärtner | 1. TC Ludwigsburg |
27. | 24 | Nikita Goncharov / Alina Siranya Muschalik | TSA im VfL Pinneberg |
28.-30. | 20 | Dominik Fenster / Kristina Scibor | TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg |
28.-30. | 73 | Niklas Patt / Caterina Schaefer | TSK Sankt Augustin |
28.-30. | 116 | Kacper Zakowicz / Izabela Strzalkowska | Poland |
31. | 99 | Tabori Armin / Deszy Claudia | Hungary |
32. | 110 | Fabian Wendt / Anne Steinmann | TC Spree-Athen Berlin |
33. | 115 | Andrii Yefremchenkov / Dascha Stegnin | TC Blau-Orange Wiesbaden |
34. | 65 | Slavomir Nalepka / Kristina Bajusova | Slovakia |
35. | 95 | Alexander Stendel / Louisa Dudek Hernández | Braunschweiger TSC |
36. | 111 | Andreas Wenzler / Verena Lieb | TTC München |
37.-38. | 8 | Mantas Bruder / Anastasia Shamis | Tanzsportzentrum Stuttgart-Feuerbach |
37.-38. | 34 | Adam Jendrulek / Iva Riederova | Czech Republic |
39.-40. | 38 | Sebastian Karwacki / Magdalena Michiej | Poland |
39.-40. | 39 | Joshua Khadjeh-Nouri / Jadzia Khadjeh-Nouri | Tanzsportclub Astoria Norderstedt |
41.-43. | 26 | Adam Handke / Aurelia Lichnerowicz | Poland |
41.-43. | 112 | Karol Wielogorski / Jagielska Marta | Poland |
41.-43. | 114 | Tobias Wozniak / Maria Hirnich | Blau-Silber Berlin Tanzsportclub |
44. | 92 | Tobias Soencksen / Angelika Solymosi | TGC Rot-Weiß Porz |
45. | 85 | Alexander Schneider / Patricia Thomas | TSA d. Sport-Union Annen |
46.-47. | 10 | Peter Christensen / Helena Bakholm | Denmark |
46.-47. | 54 | Aleksander Lozinszek / Barbara Blazek | Poland |
48.-49. | 13 | Davide Corrodi / Cinzia Dalla Vecchia | Switzerland |
48.-49. | 43 | Pawel Kowalewski / Marlen Heilmann | 1. TSC Frankfurt/Oder |
50.-51. | 1 | Luc Broder Albrecht / Luise Maul | Tanzsportgemeinschaft Nordhorn |
50.-51. | 9 | Patryk Chomiec / Anna Okulska | Poland |
52.-53. | 23 | Grzegorz Galwa / Natalia Mikolajczyk | Tanzsportzentrum Dresden |
52.-53. | 78 | Jesper Rechendorff Pedersen / Kay-Yvonne Campe | Denmark |
54. | 42 | Christoph Konetschny / Anna Gerich | Gelb-Schwarz-Casino München |
55. | 14 | Giuseppe De Bari / Tina Frenzel | Tanzsportclub Casino Dresden |
56. | 33 | Thomas Jauerneck / Melanie Heider | TC Seestern Rostock |
57.-60. | 35 | Timo Johl / Carina Bayerlein | Tanzsportgemeinschaft Fürth |
57.-60. | 64 | Maximilian Münnicke / Bernadette Baricca | TSC Savoy München |
57.-60. | 89 | Enzo Skoppek / Larissa Geßner | TSA d. Hamburger Sport-Verein |
57.-60. | 108 | Michael Walter / Christina Walter | TSC Grün Rot Wels |
61. | 107 | Alexander Voges / Laura Christin Pohlmann | Grün-Gold TTC Herford |
62. | 48 | Vaclav Kubat / Lenka Skodova | Czech Republic |
63.-66. | 36 | Bastian Kalusche / Mieke Groeneveld | TSC Schwarz-Gold d. ASC Göttingen 1846 |
63.-66. | 59 | Markus Melato / Franziska Löwe | Braunschweiger TSC |
63.-66. | 97 | Calvin Strauß / Darleen Pints | Tanzsportzentrum Blau Gold Berlin |
63.-66. | 102 | Friedrich Ueberreiter / Nikola Tomkow | Tanzsportzentrum Blau Gold Berlin |
67.-69. | 61 | Ovidiu Mihai / Carina Löffler | Dance Point Neunkirchen |
67.-69. | 94 | Karel Stanke / Zuzana Drahovzalova | Czech Republic |
67.-69. | 109 | Andreas Weiner / Eva Klambauer | TSK Wienerwald Mödling |
70.-73. | 11 | Luca Ciavaglia / Magdalena Horyn | Tanz-Turnier-Club Savoy Norderstedt |
70.-73. | 72 | Markus Patas / Reenste Seidenberg | Blau-Silber Berlin Tanzsportclub |
70.-73. | 86 | Frank Schulnies / Katja Döring | 1. TSC Dessau 1961 |
70.-73. | 88 | Paul Schwarze / Cindy Rudolph | 1. TSC Dessau 1961 |
74.-75. | 30 | Niels Hoppe / Annalena Franke | Rot-Gold Berlin |
74.-75. | 76 | Giuseppe Pizzi / Liliya Azvolynska | TSC dancepoint, Königsbrunn |
76.-77. | 2 | Jascha Alteruthemeyer / Esther Lammel | Bielefelder TC Metropol |
76.-77. | 82 | Harald Rybka / Sarah Schmidt | TC Rot-Weiss Casino Mainz |
78.-80. | 17 | Patrick Domburg / Nadine Domburg | Tanzsportzentrum Concordia Berlin |
78.-80. | 62 | Cornel Müller / Angela Müller | TSC Castell Lippstadt |
78.-80. | 103 | Mark Verlotski / Dina Verlotski | Grün-Gold-Casino Wuppertal |
81. | 44 | Phillip Kozlowski / Greta Palotas | 1. Tanzsport Zentrum Freising |
82. | 49 | Christian Kubica / Anna Lena Baier | Tanzsportclub Dortmund |
83. | 27 | Dr. Klas Hatje / Gesa Ringe | TSC Schwarz-Gold d. ASC Göttingen 1846 |
84. | 70 | Sascha Otto / Janne Vollmer | TC Der Frankfurter Kreis |
85. | 87 | Arndt Philipp Schulz / Antonia Schulz | TTC Oldenburg |
86.-88. | 53 | Thomas Löw / Anne Lenz | TTC Oldenburg |
86.-88. | 100 | Dominic Thutewohl / Mariann Bánki | Tanzsportclub Leipzig |
86.-88. | 106 | Markus Vogel / Silke Vogel | TC Schwarz-Weiß Reutlingen |
89. | 41 | Maik Konecny / Larissa Millan | TSC Flair Gütersloh |
90. | 101 | Stefan Töpfer / Lisa Marie Hoffmann | TSC Rot-Weiß Böblingen |
91.-92. | 25 | Daniel Grosch / Marina Grosch | Tanz-Club Tusculum Einbeck |
91.-92. | 63 | Maximilian Müller / Janine Syska | Tanzsportclub Magdeburg |
93. | 47 | Christoph Krüder / Ewgenija Genschel | T.C.H. Oldenburg |
94. | 118 | Dr. Michael Zellerhoff / Andrea Zechmann | TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg |
95.-96. | 31 | Bogdan Ianosi / Stefanie Pavelic | TD Tanzsportclub Düsseldorf Rot-Weiß |
95.-96. | 67 | Erik Neumayr / Natalia Krasinskaya | TSC Rot-Gold-Casino Nürnberg |
97. | 12 | Dennis Ciomber / Julia von Brühl | Grün-Gold-Club Bremen |
This list was generated by TopTurnier for Windows V8.1a.