Hgr A/S Lat WDSF international Open - DTV-Ranglistenturnier
On 27.03.2016 in Berlin.Adults Latin
Officials | |
Master of Ceremony: | Stefan Bartholomae - Turniertanzkreis Am Bürgerpark, Berlin |
Chairperson: | Andreas Neuhaus - TTK Grün-Weiß Vegesack, Bremen |
Scrutineer(s): |
Adjudicators | |
DE: DF: DG: DH: DI: DJ: DK: DL: DM: DN: DO: |
Juris Arajs - Latvia Felix Castillo - Belgium Rostislav Filgas - Czech Republic Heidi Goetz - Austria Yvette Jager - Netherlands Goran Knezevic - Serbia Laurens Mechelke - Germany Ismet Muftuoglu - Turkey Peter Pastorek - Slovakia Petre Mihai - Romania Duarte Vieira - Portugal |
Competition Listing | |||
Place | No. | Couple | Country |
1. | 7 | Marius-Andrei Balan / Khrystyna Moshenska | Schwarz-Weiß-Club Pforzheim |
2. | 8 | Artur Balandin / Anna Salita | T.T.C. Rot-Weiß-Silber Bochum |
3. | 16 | Marek Bures / Anastasia Khadjeh-Nouri | TSC Astoria Stuttgart |
4. | 33 | Thomas Gal / Sabina Karaskova | Czech Republic |
5. | 107 | Grzegorz Zmokly / Magdalena Abramowicz | Poland |
6. | 70 | Artashes Oganian / Anastasia Shkarpetko | Russian Federation |
7. | 69 | Jaroslav Obona / Dominika Roskova | Slovakia |
8. | 5 | Arthur Ankerstein / Georgiana Barbu | Schwarz-Weiß-Club Pforzheim |
9. | 89 | Ondrej Sliska / Daniela Valjentova | Czech Republic |
10. | 91 | Fabian Täschner / Darja Titowa | Tanzsport Zentrum Heusenstamm |
11. | 24 | Vinzenz Dörlitz / Albena Daskalova | TD Tanzsportclub Düsseldorf Rot-Weiß |
12. | 6 | Jan Babinec / Jana Sigutova | Tk Orel Telnice |
13. | 73 | Lars Erik Pastor / Natalia Szypulska | TC Seidenstadt Krefeld |
14.-15. | 55 | Bojan Lazareski / Sarah Karakatsanis | Serbia |
14.-15. | 97 | Adam Vasina / Dagmara Nowak | Poland |
16.-17. | 17 | Andrzej Cibis / Victoria Kleinfelder | TTC München |
16.-17. | 81 | Jonas Ruzgaitis / Kristina Kretz | Grün-Gold-Club Bremen |
18. | 101 | Errol Williamson / Ani Williamson | Denmark |
19. | 57 | René Libera / Viktoria Murschel | Grün-Gold-Club Bremen |
20. | 98 | Radmin Vyslouzil / Tereza Sedlakova | Czech Republic |
21.-22. | 43 | Andrii Kamyshnyi / Karina Shpakovskaya | Austria |
21.-22. | 76 | Eugen Plotnikov / Sophie Schütz | TSC Saltatio Neustadt im TV 1860 Mußbach |
23. | 49 | Egor Kondratenko / Mie Lincke Funch | Denmark |
24. | 3 | Philip Andrawes / Virginia Lesniak | Art of Dance, Köln |
25. | 21 | Norbert Czerski / Inga Skalska | Poland |
26. | 40 | Alexander Horn / Valeria Jäger | TSC dancepoint, Königsbrunn |
27. | 90 | Erik Steiner / Olessya Antochshuk | Austria |
28.-29. | 66 | Slavomir Nalepka / Kristina Bajusova | Slovakia |
28.-29. | 71 | Mateo Pappa / Ariana Del Frate | Italy |
30. | 105 | Joris Yacoub / Natalia Horvathova | Slovakia |
31.-33. | 44 | Michael Kaufmann / Katrin Kallus | TD Tanzsportclub Düsseldorf Rot-Weiß |
31.-33. | 48 | Anders Koch / Victoria Øre Petersen | Denmark |
31.-33. | 53 | Ilja Kubrin / Daria Kolomizki | TSC Aurora Dortmund |
34.-36. | 10 | Tim Bersheminski / Maria Privalova | 1. TSZ im Turn-Klubb zu Hannover |
34.-36. | 56 | Patrick Lewke / Angelina Ginsheimer | OTK Schwarz-Weiß 1922 im SCS Berlin |
34.-36. | 104 | Tobias Wozniak / Maria Hirnich | Blau-Silber Berlin Tanzsportclub |
37. | 61 | Jonathan Maier / Romy Kuhlmann | Tanzsportzentrum Stuttgart-Feuerbach |
38. | 77 | Marek Polacek / Sarka Kotatkova | Czech Republic |
39. | 59 | Fabian Löw / Valentina Gabriele | Tanzsport Zentrum Heusenstamm |
40. | 94 | Stefan Tilp / Nicola Niesl | Gelb-Schwarz-Casino München |
41. | 86 | Benedikt Seigner / Sandra Schüssler | TSC dancepoint, Königsbrunn |
42.-43. | 22 | Giuseppe De Bari / Tina Frenzel | Tanzsportclub Casino Dresden |
42.-43. | 45 | Tobias Kaul / Janina Beck | TTC München |
44. | 60 | Ingo Madel / Rosina Witzsche | Blau-Silber Berlin Tanzsportclub |
45. | 27 | Linus Holm Foged / Alina Mißfeldt | Tanz-Turnier-Club Savoy Norderstedt |
46.-47. | 4 | Angyal Andras / Markovics Emese | Hungary |
46.-47. | 18 | Berkay Cihan / Jelena Kölble | Ahorn Club, TSA im Polizei-SV Berlin |
48. | 2 | Till Ameln / Victoria Schaaf | ATC Blau-Gold in der TSG 1845 Heilbronn |
49. | 74 | Boris Peyss / Lisa-Marie Bauer | TSC Saltatio Neustadt im TV 1860 Mußbach |
50. | 15 | Julian Bruns / Nicole Güttler | TD Tanzsportclub Düsseldorf Rot-Weiß |
51.-52. | 64 | Ovidiu Mihai / Carina Löffler | Dance Point Neunkirchen |
51.-52. | 96 | Alexander Tyshchenko / Erika Matej | 1. TGC Redoute Koblenz + Neuwied |
53.-54. | 23 | Jan Phillip Dethloff / Elena Bröckelmann | T.T.C. Rot-Weiß-Silber Bochum |
53.-54. | 52 | Ales Kozeny / Katerina Chalupska | Czech Republic |
55. | 58 | Dennis Lienerth / Franziska Schaaf | ATC Blau-Gold in der TSG 1845 Heilbronn |
56. | 39 | Johannes Hofmann / Lisa Laiblin | TSC Astoria Karlsruhe |
57. | 14 | André Brandewiede / Aminata Diarra | Blau-Silber Berlin Tanzsportclub |
58. | 68 | Felix Neidhart / Ani Karadzhiyan | TSK Schwarz-Weiss Wien |
59.-61. | 36 | Fiete Heinrich / Marina Pitesa | Ahorn Club, TSA im Polizei-SV Berlin |
59.-61. | 85 | Sebastian Schwind / Berit Horstmann | Grün-Gold-Club Bremen |
59.-61. | 100 | Andreas Wenzler / Verena Lieb | TTC München |
62. | 99 | Michael Walter / Christina Walter | TSC Grün Rot Wels |
63.-64. | 28 | Christian Frey / Lisa Pumilia | TSC Residenz Ludwigsburg |
63.-64. | 103 | Ekkaphong Wittchow / Violetta Suppes | TSC Aurora Dortmund |
65.-66. | 26 | Alexander Enz / Agnes Forsthuber | UTSC Forum Wien |
65.-66. | 30 | René Friesacher / Alexandra Dostal | TSC Schwarz Gold |
67.-69. | 19 | Davide Corrodi / Cinzia Dalla Vecchia | Switzerland |
67.-69. | 67 | Thilo Nast / Svenja Madelaine Riepen | Casino Club Cannstatt |
67.-69. | 79 | Thomas Renkel / Saskia Beck | 1. TGC Redoute Koblenz + Neuwied |
70. | 80 | Micha Rosenkranz / Jule Stellrecht | TSA d. TSG 1862 Weinheim |
71.-72. | 78 | Ramon Prieto / Caroline Preisigke | TSA d. TSG 1862 Weinheim |
71.-72. | 88 | Johannes Sitnikow / Yana Sitnikow | Grün-Gold-Club Bremen |
73.-74. | 20 | Björn Cremer / Anne Knuth | Turniertanz im Ostseetanz Greifswald |
73.-74. | 35 | Christian Hassenstein / Dana Guerra | Blau-Silber Berlin Tanzsportclub |
75.-86. | 9 | Daniel Bauer / Nicole Faller | Tanzsportgemeinschaft Freiburg |
75.-86. | 11 | Alexander Beuss / Isabella Rull | Grün-Gold-Club Bremen |
75.-86. | 13 | Eugen Boos / Lilli Heusinger | Tanzsportclub Casino Dresden |
75.-86. | 32 | Christopher Frye / Carolin Bäumel | TSC dancepoint, Königsbrunn |
75.-86. | 34 | Stefan Göttlinger / Melanie Friedrich | Gelb-Schwarz-Casino München |
75.-86. | 47 | Andrè Knispel / Anna Bobenko | Ahorn Club, TSA im Polizei-SV Berlin |
75.-86. | 62 | Samuel Marschall / Irina Bach | 1. Latin Team Kiel |
75.-86. | 82 | Tobias Salamon / Christin Salamon | T.T.C. Rot-Weiß-Silber Bochum |
75.-86. | 83 | Erwin Schleining / Nadja Spalek | TSA d. SVE Hamburg von 1880 |
75.-86. | 87 | Maksym Shulyatskyy / Danijela Mandic | TSZ Blau-Gold Casino, Darmstadt |
75.-86. | 95 | Sebastian Triebel / Franziska Mennicke | Gelb-Schwarz-Casino München |
75.-86. | 108 | Joel Zupan / Sarah Conrad | TC Royal Oberhausen |
This list was generated by TopTurnier for Windows V8.1a.